Protezavimas

Protezavimas

Įvairių rūšių protezai: lieti metalo vainikėliai, metalo keramikos, bemetaliai vainikėliai, įvairių modifikacijų tiltai, lanko atraminiai protezai , plokštelės.

Dantų protezavimas būtinas netekus danties, kai jį labai pažeidžia ėduonis, kai jis nudyla , nukenčia dėl traumos ir jo nebeįmanoma atkurti plombuojant. Visi šiuolaikiniai protezai gaminami naudojant tikslias technologijas, jie puikiai pritaikyti ir ilgai tarnauja. Mūsų klinikoje iš daugelio būdų bus parinktas tas, kuris geriausiai jums tinka ir suderina funkcionalumą, estetiką bei ilgaamžiškumą.

Dantų protezavimas atliekamas tiek dėl kosmetinių, tiek dėl kramtymo funkcijos atstatymo : (suteikti estetinę išvaizdą, kramtymo komfortą, pašalinti dėl prarastų dantų atsiradusius kalbos sutrikimus)
Netekus dantų, dantų protezavimas dažnu atveju yra išgelbėjimas, užkertantis kelią kramtymo efektyvumo silpnėjimui, sąkandžio sužemėjimui, ko pasekoje gali išsivystyti apatinio žandikaulio sąnario patologija. dantų migracijai, bei dantų išilgėjimui.

Šiuolaikinis dantų protezavimas, žengiant mokslui į priekį, labai nutolo nuo mūsų močiučių laikų protezavimo, kuomet pagrindinis protezas būdavo plokštelė arba štampuoti metaliniai tiltai bei vainikėliai.

Paprastai kalbant, dantų protezavimas yra pažeistų dantų atstatymas ir/ar formos, spalvos, struktūros koregavimas bendradarbiaujant su dantų technikų laboratorija, o joje pagamintos restauracijos yra labai patvarios ir ilgaamžiškos, todėl jei yra prarasta daug danties audinio, nulūžęs dantis, nėra danties ar kelių dantų, tuos defektus galima sėkmingai atstatyti vainikėliais, tiltais ar implantais

Dantų protezavimo nauda:

 • Didesnis kramtymo efektyvumas.
 • Pagerėjusi estetinė išvaizda – galima drąsiai šypsotis atvira šypsena, neatrodo „sukritusios” lūpos, mažiau raukšlelių aplink jas. Dantų protezai savo spalva, skaidrumu, dydžiu, forma yra labai panašūs į natūralius dantis.
 • Geresnės fonetinės galimybės – lengviau kalbėti, aiškiai ištariant žodžius.
 • Geresnė gyvenimo kokybė didesnis pasitikėjimas savimi.

Pagrindiniai dantų protezų tipai:

 • Fiksuoti protezai (vainikėliai, daliniai vainikėliai ir tiltai) – fiksuojami prie likusių dantų, suteikia gerą estetinę išvaizdą, pagerina kramtymo efektyvumą.
 • Išimami daliniai protezai – skirti pacientams, kurie neteko kelių dantų kažkuriame dantų lanke (viršutiniame ar apatiniame). Šių protezų kaina yra santykinai mažesnė, estetinė išvaizda pakankamai gera, tačiau dėl mažesnio protezų stabilumo greičiau dėvisi žandikaulio kaulas.
 • Išimami pilni protezai – skirti pacientams, kurie netekę visų dantų, esančių apatiniame ar/ir viršutiniame dantų lanke. Išimami pilni protezai gali būti fiksuojami ant implantų.

Neišimami protezai (fiksuoti)

Kokie gali būti gaminami vainikėliai?

Vainikėlis – tai ant vieno danties gaminamas protezas, kurio paskirtis atstatyti prarastą dantį, pritaikant formą, spalvą ir funkciją.

Dantis vainikėliu protezuojama tuomet, kai reikia dantį apsaugoti, kad jis nenulūžtų, siekiama atstatyti nulūžusį ar nusidėvėjusį dantį ar jis yra pakitusios formos. Toks protezas apgaubia visą dantį iki pat dantenų krašto. Dantų vainikėliai gali būti lieti iš metalo, bemetalės ar metalo keramikos.

 • Metalo keramikos protezo šerdis yra metalinė, bet padengta dantų spalvos porcelianu. Daugelį metų dažniausiai buvo pasirenkami tokie vainikėliai. Jų privalumas tas, kad yra tvirtesni ir ne taip lengvai lūžta, be to, ilgiau tarnauja, nei bemetalės keramikos protezai. Tačiau jie atrodo nenatūraliai, nes metalas nepraleidžia šviesos (kaip tikras dantis), be to, prie dantenų matyti juoda linija. Jie geriausiai tinka krūminiams dantims protezuoti.
 • Bemetalės keramikos vainikėlis atrodo daug estetiškiau ir natūraliau. Šie vainikėliai klijuojami prie natūralių danties audinių ir gerai prie jų priglunda. Bemetaliai protezai gaminami iš porceliano – tai stipri medžiaga, todėl dantis gali atlikti savo funkcijas. Tokie vainikėliai puikiai tinka priekinių dantų defektams paslėpti, tai gera išeitis, jei žmogus alergiškas metalui.
 • Cirkonio keramikos protezai atrodo labai gražiai ir yra tvirti. Protezo karkasas pagamintas iš cirkonio oksido, yra lengvas ir spalva primenantis tikrą dantį. Cirkonio keramika yra tvirtesnė už bemetalę, yra pralaidi šviesai, todėl atrodo natūraliau nei metalo keramika. Ji tinka tiek krūminių, tiek priekinių dantų defektams ištaisyti.

Tiltiniai protezai

Jie gaminami tuomet, kai yra vieno ar keleto dantų trūkumas dantų eilėje. Juos gaminant greta esantys dantys yra apšlifuojami ir pagamintas tiltinis protezas fiksuojamas ant atraminių apšlifuotų dantų, o per vidurį tarp jų yra dirbtiniai (pakabinti) dantys, kurie uždengia esamą defektą ir atstato dantų lanko vientisumą. Paprastai tiltiniai protezai yra cementuojami specialiais cementais ant dantų.

Trūkumai:

 • Negrįžtamai apšlifuojami atraminiai dantys.
 • Galimas dantų jautrumas po nušlifavimo, kuris gali trukti nuo vienos dienos iki kelių savaičių.
 • Yra galimybė, kad po kažkiek laiko apšlifuoto danties nervas gali apmirti ir tuomet bus reikalingas dantų pergydymas
 • Dantų valymas iš po tiltinių protezų reikalauja tam tikrų papildomų higienos priemonių ir įgūdžių.

Privalumai:

 • Jų nereikia išiminėti.
 • Suteikia pacientui patogumo jausmą ir praktiškai priimami kaip natūralūs dantys.
 • Atstato prarastą dantų lanko vientisumą.
 • Pagerina kramtymo funkciją.

Išimami protezai

Jie taikomi tuomet, kai žmogus yra netekęs dalies arba visų dantų ir nėra galimybių padaryti neišimamo protezo t.y. likę dantys per silpni, arba pacientas neturi finansinių galimybių atlikti brangesnio protezavimo(pvz. implantais)

Išimamų protezų grupei priklauso plokštelės( kietos-platmasinės su metaliniais kabliukais, minkštos iš nailono VALPLAST, kietos su paminkštintu pagrindu), lanko atraminiai protezai.

Privalumai:

   • Santykinai pigūs.
   • Greitai padaromi.
   • Yra galimybė lengvai juos pataisyti netekus papildomų dantų.

Trūkumai:

 • Nėra labai estetiški, nes gaminami iš plastmasės ir matosi kabliukai.
 • Psichologinis faktorius, nes reikia pavalgius išsiimti ir įsidėti.
 • Kramtymo metu yra paslankūs, tai kelia papildomą diskomfortą.